Zakłócenia rytmów pracy i codzienności mogą stać się nową normą naszego świata. Zerwanie, chaos, nieciągłość przestają być wyjątkiem, przekształcają się w zasadę.
Warsztat pomoże uczestnikom nabyć umiejętność wykorzystywania scenariuszy przyszłości jako narzędzia planowania, adaptacji, projektowania innowacji społecznych i tworzenia „rezylientnych” organizacji.
Oznacza to zdolność do pracy z niepewnością, dostrzegania trendów i ich symptomów, umiejętność sprawczego i twórczego projektowania przyszłości.
Czego się nauczysz?
Podczas warsztatu zajmiemy się następującymi zagadnieniami:
- Jak możemy świadomie planować działania w świecie zmienności, niepewności, permanentnego kryzysu (który stał się normą)?
- Tworzenie stabilnych, długoterminowych, konsekwentnych planów działań vs elastyczność w adaptowaniu do wciąż zmieniających się warunków?
- W jaki sposób możemy uczyć się dostrzegania trendów i sprawczego odpowiadania na nie?
Stworzymy kilka wariantów scenariuszy przyszłości i zastanowimy się, w jaki sposób można w nich ująć lokalne wyzwania społeczne, ekologiczne, organizacyjne i technologiczne (case studies).
Czym są scenariusze przyszłości?
- Są narzędziem tworzenia mądrych i zrównoważonych innowacji, które będą służyły człowiekowi w długim terminie i długo generowały wartość dla organizacji.
- Są eksploracją możliwych przyszłości, żebyśmy w sposób sprawczy mogli podjąć decyzję, jakiej przyszłości chcemy, a jakiej nie chcemy.
- Są narzędziem pracy rozwojowej, sposobem poszukiwania inspiracji do pracy nad nowymi kompetencjami, umiejętnościami, wartościami oraz komunikacją.
Scenariusze nie służą dokładnemu przewidywaniu przyszłości. Służą rozwijaniu wyobraźni, intuicji, osób i organizacji.
Do udziału w warsztacie zapraszamy do 10 uczestniczek i uczestników.